CHP’den Oturma Eylemi: "OHAL değil demokrasi istiyoruz"
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

CHP'den Oturma Eylemi: "OHAL değil demokrasi istiyoruz"

16 Nisan 2018 - 16:03
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından 81 İl’de organize edilen "OHAL Değil Demokrasi İstiyoruz" eylemine Karabük İl Yönetimi ve Partililer, Karabük Belediyesi eski binası önünde oturma eylemi yaparak destek verdiler. Oturma eylemine Parti Meclis Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke de katıldı.

Hükümetin Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasını 7. kez uzatması, ana muhalefet Partisi CHP’nin çok sert tepkisine neden oldu. CHP Genel Merkezi tarafından alınan ortak eylem kararı 81 İl’de olduğu gibi Karabük’te de hayata geçirildi.

CHP’nin Karabük Belediyesi eski binası önünde gerçekleştirdiği oturma eylemine Parti Meclis Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, CHP İl ve İlçe Teşkilatları ile Partililer katıldı.

Eyleme KESK Karabük Şubeler Platformu, Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu Karabük İl Temsilciliği ile Eğitim - İş Karabük İl Temsilciliği de destek verdi.

Oturma eyleminde Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Abdullah Çakır bir açıklama yaptı.

Çakır, yaptığı basın açıklamasında OHAL’i neden istemediklerini şu sözlerle anlattı:

“Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.
Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir.
AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakâr-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır''dedi.

Abdullah Çakır'ın yaptığı basın açıklamasının ardından partililer cadde de oturdu.

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke oturma eylemine katılarak, "OHAL kalkana kadar oturuyoruz" dedi.

Bu haber 1824 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Vergili Mahalle Toplantılarına Devam Ediyor
Başkan Vergili Mahalle Toplantılarına Devam Ediyor
Uysal Yaşlıları Unutmadı
Uysal Yaşlıları Unutmadı