Reklamı Geç
Evde Yüzlerce Arıyla Yaşıyor!
 • Reklam
 • Reklam

Evde Yüzlerce Arıyla Yaşıyor!

11 Haziran 2018 - 14:43
Reklam

Karabük’te, bir kamu kurumunda işçi olarak çalışan Osman Aslan (38) merakını gidermek için köyde babasının evinin bir odasının duvarına cam kovan monte etti. Aslan ailesi, evin dışına uzanan borudan cam kovana giren binlerce arıların bal yapmasını canlı olarak izliyor.

Evli ve 2 çocuk babası Osman Aslan, arılara olan merakını gidermek için Sipahiler Köyü’ndeki baba evinin bir odasının duvarına cam kovan monte etti. Cam kovan ile pencere kenarındaki dış duvar arasında da delik açıp hortum yerleştirdi. Binlerce arı hortumdan 11 çıtanın bulunduğu cam kovana bal yapmak için girip çıkarken Aslan ailesi de arıların bu çalışmasını canlı olarak izliyor. Osman Aslan, “Arılara olan sevgim, muhabbetim, onlarla olan sürekli beraber olmak, sürekli onları takip etmek, onlarla ilgilenmeyi istediğim için odaya cam kovan koymak istedim. Burada ana arıyı, yavru arıyı, bal gelişini görmek istedim. Ana arının durumunu, yumurtasının çıkımını, her şeylerini buradan izleyebiliyorum. Köyde ilk görenler çok şaşırıyor. Arılar kendisini göstermez dediler. Ama arılar normal çalışmasına devam ediyor. Onlara buradan ana arıyı gösterebiliyoruz. Bu bazılarını arıcılığı da tetiklemiş oluyor. Kızım arının yanına yaklaşamazdı ama şimdi arılara bakabiliyor. İnsanlara özenti haline geliyor bu durum” dedi.

Arılara bakım yapmak zorunda olduklarını belirten Aslan, “Bakım yaptığımızda arıların hastalık durumlarını öğrenmek için bazen kovandan çıkartıyoruz. Bu durumda evin içerisi arı dolmuş oluyor. Kovan girişine vana koymayı düşünemedik. İlerleyen zamanlarda oraya vana ile arıların dışarıdan girişini ve içeriden de çıkışını engelleyerek bakımlarını yapmak gerekiyor. İnşallah geliştireceğiz” diye konuştu.

Yaşar Aslan (61) ise oğlunun evin içerisine cam kovan fikrini ilk duyduğunda karşı çıktığını ancak cam kovan odaya monte edildikten sonra kendisinin de bu duruma büyük merak sardığını ifade ederek, “Arılarla 24 saat beraberim. Onlarla yatıp onlarla kalkıyorum, devamlı yanlarındayım. Daha yüzümü yıkamadan nasıl çalışıyorlar diye onların yüzüne bakıyorum. Sabaha kadar seslerini dinlemek hoş oluyor, zevkli oluyor. Bana bir nevi arkadaş ve yoldaş oluyorlar” dedi.

 

Bu haber 3942 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Şuayip Batak
  7 ay önce
  Osman başkan maaşallah. Yürü yürü de başkan görsünler. İnsanlara arı sevgisi arı aşkı nedir öğrettin. Başarının devamını dilerim
 • Şuayip Batak
  7 ay önce
  Osman başkanım benim. Rabbim yüzünü güldürsün. Her daim yüzü güleç olasın inşaallah. Sen bu isi başaracak ve marka olacaksın. İnsanlara mucitler sunuyor bu işi zevkli hale getiriyorsun. Rabbim başarılı ve başarını daim etsin inşallah
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karabük Barosu'ndan 'çocuk defilesi' tepkisi
Karabük Barosu'ndan 'çocuk defilesi' tepkisi
Balkondan Düşen Adam Ağır Yaralandı
Balkondan Düşen Adam Ağır Yaralandı