Reklamı Geç
İSTİKBAL VE MUASIR MEDENİYET HEDEFİ
  • Reklam
  • Reklam
Mücahid Rıza Alper

Mücahid Rıza Alper

Genç Bakış

İSTİKBAL VE MUASIR MEDENİYET HEDEFİ

29 Ocak 2018 - 00:51

Okumuyor, düşünmüyor ve sorgulamıyoruz

Kitap okuma gerekliliği ihtiyaç listesinin 235. sırasında olan bir toplum kör siyasetin kurbanı oluyor

Günde sadece ortalama 1 dakikasını kitaba veren bir millet bunca sorunun ana müsebbibi olmaktadır

Düşünün ki toplum olarak günde televizyona 6 saatimizi ayırıyoruz, internete 3 saatimizi heba ediyoruz, bilgi kaynağı kitap olmayan bir milletin doğru ve faydalı işler ile geleceğe yön vermesi mümkün mü?

İnsanımızın dini hassasiyetleri olduğunu farz edersek kitabi olmayan bir bilgiye inanmak dinimizce mümkün mü? Kutsal kitabımızı okumadan onun ne buyurduğunu nereden bilebiliriz? Pek tabi onu okumadığımız için dini ticaret olarak kullanan hokkabazların safsatalarını doğru kabul etmemiz çok yüksek ihtimal.

İşte kitap okumayan bir millet, okumayan, düşünmeyen ve sorgulamayan bir millet akşam haberlerinde yalan yanlış yorumlar ile, Tv programları ile adeta narkozlanarak gerçekten çok uzakta yaşatılmaktadır.

Okumamanın en büyük zararlarından birisi şudur ki koskaca bir imparatorluğun padişahını bir tv dizisi ile kadın düşkünü, yatağından çıkmayan bir aciz gibi tanıyarak acı bir biçimde tecrübe ettik, genç dimağlar tarihini, dilini, dinini ve her türlü değerini okumamaktan kaynaklı olarak zamanla yitirmektedir.

En çok kitap okunan iki ülke Fransa ve İngiltere olurken biz muasır medeniyetleri şekil olarak sollamışken zihin yapısı olarak muasırlıktan ne kadar geri kaldığımızı istatistiksel bulgular ile ortaya koymuş oluyoruz.

Kitabi bilgi ve fikirlerden yola çıkmayarak ifade edilen her yorum uluslar arası arenada büyük bir ciddiyetsizlik ile karşılanmaktadır, ülkece milli meselelerimizden biri olan sözde ermeni soykırımının bu kadar dillenmesinin sebebi bu milletlerin ve destekçilerinin adeta bir yalanı ispatlamak için belge ve bulgular üzerinde ki hararetli çalışması karşısında bizim haklı iken kuru bir inkar ile yıllarca direnmemiz adeta onları haklı pozisyonuna sokacak bir duruma getirmiştir.

Sadece kendi istikbalimiz değil memleketimizin istikbaline dahi katkı sağlayacak bir unsurdur okumak, düşünmek ve fikir üretmek.

İnsanımızın şanlı tarihimizle ile övünmesi pek tabi en doğal hakkıdır ancak bugün yeni bir tarih yazmayan milletler yarının boş sayfaları olarak kalmaya mahkumdur, bütünüyle doğu hüviyeti ile yaşamını devam ettiren bir millet olarak bizler bir batılıdan aşağı kalmayacak derecede kendimizi geliştirmek ve eğitmek ile mükellefiz.

Bu milletin karakterinde taklit yoktur, bu milletin hamurunda kendine has kültürü, örfü ve adetleri vardır, bu milletin dünyayı her daim imrendiren insani duyguları vardır işte bu sebepten ötürü ilim yolunda Avrupa’yı taklit değil kendi şanımıza yakışır bir toplum inşa etmek görevimiz cardır.

Bir Türk Avrupalıdan çok okuduğu, ondan daha çok çalıştığı, ondan daha çok bir gaye uğruna mücadele ettiği sürece muasır medeniyet seviyesine hem devlet hem millet bazında ulaşacaktır.

Bu yazı 604 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar