İKTİDAR VE İSTİKBAL
  • Reklam
  • Reklam
Rıza Alper

Rıza Alper

Genç Düşünce

İKTİDAR VE İSTİKBAL

10 Mart 2018 - 23:18

 

Not usulüne göre öğrencinin tasnif edildiği bir sistemin yanlış olduğuna dair kanaat kamuoyunda hakim olmuşken, öğrenci ve velilerin öğretmenleri not ile derecelendireceği haberi artık bu ülkede olup bitenlerden sonra komedi filmi tesiri uyandırmıştır.

Hemen hemen her sistem değişikliğinde derinlemesine bilgi sahibi olamadığımız gibi öğretmene not usulünde de ayrıntılı bir bilgi sahibi olabilmiş değiliz.

Öğretmen eğitimin bel kemiği değil bir vücut gibi bütünüdür, öğretmenin fikrinden,zihninden, iradesinden mahrum eğitim disiplin, iş ahlakı Ve adab-ı muaşeretten mahrumdur. Bu mahrumiyet memleketi yıllardır maddi ve manevi zarara uğratan yegane sebeptir.

Eğitim düzeninde kılık ve kıyafetin serbest olmasından başlayarak öğretmene tanınan imtiyazların sınırlandırılarak adeta eli kolu bağlı duruma getiren düzenlemelere kadar her uygulama eksik ve hatalıdır.

Okul her şeyden evvel bir Devlet kurumudur, Devlet kurumunda gerçekleşen her disiplinsiz davranış, milletin ve ülkenin istikbalinde derin yaralar açmaktadır.

Eğitimin mahiyetini zayıflatma projesi ancak emperyalist-kapitalist zihniyetlerin taşeronluğunu yapan birkaç kendini bilmez tarafından bu kadar pespaye bir duruma getirilebilirdi.

Bu memleketin gençlerinin sandıkta bir oy kadar değeri yok ise kimsenin seçim meydanlarında yüzüncü ve bininci yıllar üzerinden hayal kurmasına ve nutuk çekmesine müsaade edemeyiz,eğitim sisteminin düzelmesi için yüreğinde en ufak bir samimiyet taşıyan insan mutlak surette öğretmen kadrolarının sesine kulak vermelidir.

Eğer ki gidişat bu yönde ilerleyecek olursa,sabah kuşağı programlarının sıkı takipçisi olan ama üç tane dahi dünya klasiği okumamış nesillerin, yabancı her internet dizisine vâkıf olup kendi öz milli kültürüne yabancı olan nesillerin memleketi olmaya devam edeceğiz.

Bu çağda milletler özgünlük ile yaşar ve taklitçilik ile ölür.

Zaman gençlerimize Cumhuriyet'in emeklerini hissettirmenin, yüce tarihimizin eşsiz ruhuna sahip olmanın, maddi ve manevi sahalarda “ahlak" prensibi çerçevesinde muasır medeniyet seviyesine ulaşmanın heyecanı ve azmi içerisinde geleceği inşa etmektir.

Yetkililer bir an evvel küçük dağları ben yarattım esasından kurtularak, tevazu ve ahlak abidesi öğretmenlerin sesine kulak vermelidir.

Bu yazı 893 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 3 Yorum

Son Yazılar