Küresel Isınma Mı?
  • Reklam
  • Reklam
Ayhan Acar

Ayhan Acar

Havayı Koklayan Adam

Küresel Isınma Mı?

27 Ocak 2018 - 15:34 - Güncelleme: 27 Ocak 2018 - 19:38

Kış ayında olmamıza rağmen havaların kurak gittiğini söylemek gerekir. Belki de son yılların en kurak kış ayını yaşıyoruz. Konuya küresel ısınmadan kaynaklı olarak bakmamız buzulların erimesi atmosfere salınan sera gazlarını da bu işin içine katmakta fayda var. 2017-2018 kışını değerlendirdiğimizde; Amerika kıtası son yılların en soğuk ve karlı günlerini yaşadı. Yine kıtanın güneyindeki Avusturalya’da ise tam tersin son 50 yılın en sıcak günleri yaşandı. Bu da bizi şunu gösteriyor, kesinlikle iklimler kendilerini yenileme çabası içinde olduğunu gözüyoruz. Ülkemizde ise tam tersi bir durum söz konusu, Sibirya yada Balkanlardan gelecek soğuk hava kütleleri eriyerek, bizlere ulaşıyor. Ve kar yağışlarını engellenmesine neden oluyor. Aralık-Ocak aylarında Türkiye büyük oranda yağışsız bir dönem geçirdi. Sonuç olarak bizlerinde tahminleri tamamen sayısal veriler ve bunun üzerine kurulan senaryolar üzerinde oluyor. 10 gün öncesinde çok yoğun soğuklar gösteren sayısal haritalar gün yaklaştıkça bunların eridiğini tahminlerimizi revize etmemiz gerektiğini bizlere gösteriyor. Dünyanın orta kuşağında kalan ülkemizde bu yıl adeta 2014 kışının da bir benzerini yaşıyoruz. 

Önümüzdeki günlerde hava

Artık Ocak Ayını yavaş yavaş kapatırken, özellikle Batı Karadeniz Bölgesinde iç kesimleri ve kıyı kesimlerinde hatrı sayılır kar yağışları yaşanmadı. Bununla birlikte rakımı yüksek yerlere karların yağması bizler için olumlu bir gelişme olarak görülmelidir. Çünkü bu yağışlar yaz aylarında bizlerin işine çok yarayacaktır. En azından bölgemiz adına kuraklık yaşamayacağımızın da bir işaretidir. 

Geçtiğimiz sistemde fazla kar örtüsü alamadık. Bartın-Karabük- Kastamonu ve Bolu illerinde sistemin geçişi sırasında kısa süreli de olsa Deniz Etkisi Yağışlar (DEK) aldı. Ama Şubat ayının başından itibaren artık kuzeydeki sibiryada çok soğuk hava kütlesi önce Batı ve Doğu Avrupa’ya sarkacak oradan da bizlere ulaşacak. Yani Okulların açılmasıyla birlikte şimdilik görünen güzel kar yağışlarının olacağıdır. 4 Şubat’ta hava sıcaklıklarındaki hızlı düşüş Batı Karadeniz Bölgesindeki Bartın-Karabük-Kastamonu-Bolu ve Düzce illerinde yoğun kar yağışlarını görebileceğiz. Ancak önümüzdeki hafta Ocak ayının son haftasında yağışsız Lodos yönlü sıcak rüzgarların etkisinde kalacağız. Tabi hava sıcaklıkları da 10 derecenin üzerine çıkacağı öngörülüyor. Sonrasında ise soğuk ve kar yağışlarıyla baş başa kalacağız. Şubat ayı başındaki soğuk hava ile ilgili tarih yaklaştıkça sizlere geniş değerlendirme yapacağım. Şimdiki tabloda bunlar gözüküyor. 

Kalın sağlıcakla…

 

 

İnstagram adreslerim: black_sea_c  ve havayı_koklayan_adam

Twitter: black_sea_c

Facebook:Ayhan Acar ve Gönüllü Hava Tahmincisi

Bu yazı 5717 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar