• Reklam
  • Reklam
Özge Demirel

Özge Demirel

Her Gün Yeni Bir Başlangıç

EDEBİYAT VE SU

07 Haziran 2019 - 22:16 - Güncelleme: 07 Haziran 2019 - 22:36

Sizce edebiyat hayatımızda ne kadar yer kaplıyor, hayatımızı ne derece etkiliyor?

Bize neler katıyor? Hatırlanmayı hak eden birçok yazar ve şair bu konu hakkında birbirinden etkileyici, düşündürücü fikirleri dile getirmektedir.

Bunlardan birisi de ünlü yazar ve şair Aldous Huxley. Edebiyatı şöyle ifade eder: ‘’ Edebiyat gençliği yetiştirir, yaşlılara zevk verir. İkbalde süs, felakette teselli ve sığınak olur.’’ Bu alıntı sayesinde edebiyatın bizdeki yerini çok daha iyi anlayabiliriz. Edebiyat günlük hayatta birçok şeye benzer ama ben en çok bir bardak suya benzetiyorum. Neden mi? Çünkü suyu kana kana içeriz ama bir türlü suya doyduğumuzu hissedemeyiz. Edebiyatı hayatlarının içine alan insanlar için de bu durum aynı şekildedir. Su nasıl bir insan yaşamının olmazsa olmazıysa edebiyatı ifade eden her şey de böyledir. Su, vücut fonksiyonlarının çalışmasında, metabolizmanın dengesinin sağlanmasında ve beslenmede önemli bir yer tutar.

Edebiyat ise insan ruhunun doymasında ve sağlıklı bir ruh hâline bürünmesinde  önem arz eder. Susuzluktan ölmek üzere olan bir canlıya ihtiyacı olan suyu vererek hayata kaldığı yerden devam etmesine olanak sağlıyorsak hayattan zevk almayan her şeyden sık sık şikâyet eden bir canlıyı da karanlıktan aydınlığa edebiyat sayesinde çıkarırız. İnsanlar besin almadan hayatlarına günlerce devam edebiliyorken susuz ancak birkaç gün devam edebilirler. İnsanlar edebiyattan uzaklaştıkları zaman ya da edebiyata dâhil olan her şeyi hayatlarından çıkardıkları zaman susuz bir insan gibi hayatta sadece birkaç gün kalabilirler.

Suyun olmadığı bir yerde hayat bitmişse o yerde edebiyat da bitmiş demektir. Christy Brown, edebiyatı daha sonraları hayatına dâhil etmiş ve bakın ne demiş: ‘’Edebiyatı, insanın düşünce ideallerinin tapınağı olarak görmeye başladım. Sıradanından en yeteneklisine, tarihçisinden büyük düşünürüne, sırf zihinleriyle yazanlardan kalbini ve ruhunu kullanarak yazanlara kadar farklı beyinlerden oluşan bir tapınaktı.’’ Umarım size edebiyatın eşsizliğini ve güzelliğini yansıtabilmişimdir. Edebiyatı hayatınızın bir köşesine koymanızı ve hayatınızda nelerin değiştiğini görmenizi dilerim.

İyi ki varsın dediğimiz insanlar hayatımızdan hiç eksik olmasın, sevgiyle sağlıcakla kalın…

Bu yazı 1974 defa okunmuştur .

Son Yazılar