• Reklam
  • Reklam
Özge Demirel

Özge Demirel

Her Gün Yeni Bir Başlangıç

HAYAT

27 Ocak 2020 - 15:05

Hayat nedir, hiç düşündünüz mü? Daha doğrusu hayatı anlamaya, sorgulamaya zamanınız oldu mu? Çoğumuzun bu soruya vereceği cevap aynıdır. Günlük hayatta o kadar çok şeyle karşı karşıya geliyoruz ki bazen kim olduğumuzu bile unutabiliyoruz. Hayatı daha değerli, daha yaşanabilir kılmaya çalışırken bir bakmışız ki hayatın olağan akışında kaybolmuşuz.  İnsan kaybolduğunun da farkına varmaz, hayat insanı arkasından öyle bir sürükler ki çıkmaza girdiği an kim olduğunu, nerede olduğunu, kiminle olduğunu daha iyi anlamaya, daha iyi sorgulamaya başlar.

Bizi bu hayata bağlayan şey nedir? Hayallerimiz, umutlarımız… Ama en çok da sevdiklerimizdir bence. Bir yakınımızı kaybettiğimiz an, hayatla tüm bağlarımız kopar. Eski benliğimize kavuşmamız zaman alır. Aradan belirli bir süre geçtikten sonra eski benliğimize tam olarak kavuştuk diyemeyiz ama hayatla yeniden bir bağ kurarız daha doğrusu o bağı kurmak zorunda kalırız. Çünkü önümüzde bizi bekleyen yeni bir hayat, yeni bir gelecek vardır. Hayallerimiz ve umutlarımız olduğu sürece bu hayat daha yaşanabilir bir şekilde varlığını sürdürmeye devam eder. İnsanın içerisindeki umut kırıntısı da yeni bir hayat demektir. Yeni başlangıçlara, yeni hedeflere atılan en güzel adımdır.

Hayat neye benzer? Hayat, kana kana içilen suyun tatsızlığını yani aslında suyun tadının var olmadığını anlamak gibidir. Suyun tadının olmadığını anlarsın ama içmekten de vazgeçemezsin. Hayat da böyledir, hayatın ne kadar boş olduğunu anlarsın ama yaşamaya devam edersin.  Hayat, düğmeleri yanlış iliklenmiş bir gömleğe benzer. En başından beri yanlış iliklediğini, sonuna gelmeden anlayamazsın. Hayat da böyledir, hayatındaki her şeyin normal gittiğini düşünürsün ama sonuna gelmeden anlayamazsın.

İnsanın kaç hayatı vardır? İnsanın iki hayatı vardır: İlki yaşadığı hayattır, ikincisi hayal ettiği hayattır. Yaşadığımız hayat, bazen hayal kırıklığına uğratır bazen de yüzümüzde en ufak bir tebessüm oluşturur. Yeri gelir hayata küstürür, yeri gelir hayata daha sıkı sarılmamızı sağlar. Hepimizin ihtiyacı olan bir miktar huzur ise hayallerimizin merkezinde yer alır. Huzur, dışarıdan bakıldığında basit bir istek gibi gözükebilir ama huzura kavuşmak epey zordur. Huzur, bir fincan çayı yudumlarken kitap okumak değil midir? Huzur, zorlu sürecin sonunda rahata ermek değil midir? Huzur, küçük bir çocuğun uyumasını izlemek değil midir? Evet hepsi huzurdur ama yaşadığımız hayat, ne yazık ki buna izin vermiyor. O yüzden hayallerimizin merkezinde huzur yer alır.

Hayatta bir hedefimiz olsun!  Hayat, hedeflerimiz sayesinde yol alır. Hedefimiz yoksa kafesteki kuştan bir farkımız kalmaz. Hedeflerimiz bizi şekillendirir, kim olduğumuzu belirgin hâle getirir. Hedeflerimiz olduğu sürece hırs yaparız, hedeflerimiz olduğu sürece hayata daha sıkı bağlanırız. Hedefimiz yoksa dediğim gibi, kafesteki kuştan bir farkımız kalmaz.

Hayatı, hayatla birlikte anlama çabasında olanlara…

 

 

 

Bu yazı 2188 defa okunmuştur .

Son Yazılar