Reklamı Geç
NEYİ KAFAYA TAKACAĞINIZI SEÇİN
  • Reklam
  • Reklam
Özge Demirel

Özge Demirel

Her Gün Yeni Bir Başlangıç

NEYİ KAFAYA TAKACAĞINIZI SEÇİN

01 Eylül 2019 - 16:15

İyi bir hayat yaşamak hepimizin hayalidir. Bunun için çaba sarf ederiz ama hayal ettiğimiz hayatı her zaman tam olarak yaşayamayız.

İyi bir hayat yaşamaya engel olan nedenlerden birisi de kafamıza taktığımız gereksiz sorunlardır. Bu sorunlar yüzünden hayatımız istediğimiz gibi ilerlemez. Günlük hayatta birtakım sorunlarla karşı karşıya geliyoruz. Hangilerinin önemli hangilerinin önemsiz olduğunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu aşamada önemli olan, anlamı olmayan ve önemsiz şeyleri kafamıza takmamaktır. Enerjimizi önemli olan şeylerin üzerine yoğunlaştırmamız iyi bir hayat sürmemize olanak sağlar.

Hayatımızda önemli olan bir şeyi bulmak, zamanımızı daha verimli hâle getirir. Eğer anlamsız olan bir şeyi bulursak kafamıza takacağımız sorunlar da büyür. Burada asıl mesele neyi kafaya takacağımızı ve neyi kafaya takmayacağımızı seçebilmemizdir. Hayatımızın her yerinde sorunlar vardır. Biz farkında olmasak bile bu sorunlar hayatımızın içindedir. Kafamıza takacağımız sorunları seçmeye başladığımız zaman, güçlendiğimizi hissederiz. Çünkü hayatımıza bir sorumluluk daha eklenmiş olur. Hayatımız bu  sorumluluklara  göre şekillenmeye devam eder.  Bu sorumluluğun kişisel gelişim aşamasında da önemli bir payı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bir başkası için önemli olan bir sorun, benim için önemli olmayabilir ya da benim için önemli olan bir sorun, bir başkası için önemli olmayabilir. Kafamıza taktığımız her sorun, bize farklı deneyimler katar. Kişi, kafasına takacağı sorunları doğru seçerse bu sorunlardan zevk alır. Artık bu sorunlar, sorun olmaktan çıkar. Bir eğlence yumağına dönüşür. Kişi, kafasına takacağı sorunları yanlış seçerse bu sorunlardan ne zevk alır ne de başka bir şey. İşte bu yüzden hayatımızda neyi kafaya takacağımızın önemli bir payı vardır.

Bu haftaki yazımı ‘’ Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı’’ kitabından esinlenerek kaleme aldım. Kitabın yazarı Mark Manson, kişisel gelişim alanında edindiği deneyimlerinden yola çıkarak hiçbir şeyi kafaya takmamayı önermiyor, önemsiz şeylerin farkına varıp önemli şeylerin üzerine yoğunlaşmamızı öneriyor. Böylelikle hayal ettiğimiz mutluluğa daha kolay erişebilmemize olanak sağlıyor.

Bu kitap bana kişisel gelişim aşamasında gerçekten çok şey kattı, kitabı okumanızı öneririm. Hayata bakış açınız değişecektir. Yazımı bu kitaptan bir cümle ile bitirmek istiyorum. ‘’ Hayatta kafaya takabileceğiniz şeylerin sınırı vardır. Hangilerinin sizin için önemli olduklarını seçerken bilgece davranmalısınız.’’

İyi ki varsın dediğimiz insanlar hayatımızdan hiç eksik olmasın.

 

Bu yazı 1723 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar