• Reklam
  • Reklam
Rıza Alper

Rıza Alper

Genç Düşünce

KARABÜK KÜLTÜR-SANAT

22 Temmuz 2021 - 15:22 - Güncelleme: 22 Temmuz 2021 - 15:23

Karabük'ün kültür-sanat çalışmaları bakımından çok zayıf bir kent olduğunu daha önceden ifade etmiştim. Safranbolu'da tanıdığım ve çalışmalarını takdirle takip ettiğim isimler var ancak bu isimler de aradıkları desteği bulamıyorlar.

Bir alış-veriş merkezinde yapılan resim sergisini kültür ve sanat faaliyeti diye reklam yapmak bu kent için ancak ucuz bir politik numara olabilir. Bunun yerine kentimizdeki resim atölyelerinin sayısını arttırmak, müzikal yeteneklerin keşfedileceği ve sergilenebileceği sahneler oluşturmak, tiyatroların daha profesyonel gerçekleştirilebileceği salonlar inşa etmek gibi samimi katkılar ve iyilikler yapmak gerekir.

Karabük'te yerel ve genel muhalefetin yine yerel ve genel iktidardan bunu talep etmesi doğru olanıdır. Siyasi iradenin de bunu dikkate alması ve gerçeğe dönüştürmesi elzemdir.

Bir diğer önemli husus da şudur; aileler bir toplumu çağdaş ve medeni yapan sanat ve kültür şuuruna sahip olmalı ve nesillerini ya sanat yapacak kadar yetenekli ya da sanattan anlayacak kadar yetenekli yetiştirmekle vazifelidir.

Ceplerin ve midenin doyması kadar aklın ve ruhun doymasına da ihtiyacımız olduğu aşikardır.

Okuyan, yazan, besteleyen, enstrüman çalan, çizen yani her alanda yetenekli insanlara çok ihtiyacımız var. Bunun eksikliğini hissediyoruz ve gün geçtikçe daha fazla hissetmeye devam edeceğiz. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucu Önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi “Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” 

Karabük’e hayat verecek bu damarı oluşturmak 7’den 70’e herkesin ortak vazifesidir.

Politikacısından işçisine, memurundan öğrencisine, kadınından çocuğuna kadar herkes bu konuda özenli bir şekilde gayret gösterme sorumluluğunu göstermelidir. 

Yeni, modern ve çağdaş Karabük’ü bizler inşa edeceğiz. Bu halka güvenim de inancım da tamdır. 

Bu yazı 1276 defa okunmuştur .

Son Yazılar