• Reklam
  • Reklam
Sümeyye Zeren

Sümeyye Zeren

Sümeyye Zeren'le Her Şey Güzel Olacak

DÜŞÜNCEN DEĞİŞİRSE, HAYATIN DEĞİŞİR!

27 Ocak 2019 - 19:30 - Güncelleme: 28 Ocak 2019 - 11:03

GÜZEL DÜŞÜN, GÜZEL OLSUN HER ŞEY…!

‘’Evrende her şey enerjidir ve yalnızca enerjiden ibarettir.’’ diyor Einstein…

Sen, sahip olmak istediklerinin enerji frekansına uyumlandığında, istediğin ve hayalini kurduğun her şeyi hayatına kolaylıkla çekersin.

Kainat bir enerjiden oluşmaktadır ve her şey kendine benzer enerjilerle buluşmaktadır.

Renkler bir enerjidir, eşyalar, kokular, hisler, sözcükler… Hepsi birer enerjidir ve konuştuğumuz, telaffuz ettiğimiz her bir söz evrene bir enerji yaymaktadır. Tıpkı bir göle taş attığımızda suyun dalga dalga yayılması gibi, her bir düşünce ve sözcükler de frekans titreşimiyle  bir döngü oluşturmakta ve korktuklarımızın başımıza gelmesine de zemin hazırlamaktadır. Öyleyse; bundan böyle sadece olmasını istediklerimizi düşünelim ve konuşalım.

Cep telefonları, wifi hatları, radyo dalgaları nasıl bir frekans yayıyor ve biz bunları göremiyorsak, sözlerin ve düşüncelerin yaydığı frekansları da görmüyoruz. Ancak görmüyor olmamız o şeyin yok olduğu anlamına gelmiyor!

Bir dere, nehire; nehir, denize; deniz okyanusa akar. Yani küçük olan hep büyük olana meyletmekte ve benzerinin daha büyüğü ile buluşmaktadır. Fizik kanunlarına göre, benzerler bir arada bulunmaktadır. Market reyonlarına bir göz atın! Gıda maddeleri hep bir aradadır, temizlik maddeleri de ayrı bir alanda bir arada raflara sıralanmaktadır. Siz hiç deterjan reyonunda ekmek satıldığını gördünüz mü? Ben görmedim, gören varsa bizi de bilgilendirsin J

Benzerlerin bir arada bulunması kanunu her yerde geçerlidir. Yurtdışında ya da şehir dışında yaşayanların hemşehrilerine kendisini çok yakın hissetmesi veya benzer düşüncede olanların aynı grupta toplanması gibi,  aynı takımı tutanların aynı tribünde maç izlemesi, aynı partiye oy verenlerin benzer fikirlere sahip olması, müslümanların camide, hristiyanların kilisede buluşması gibi…

Bizim zihnimizden çıkan olumlu düşünceler olumlularla, olumsuz duygu ve düşünceler de olumsuzlarla buluşmaktadır. Kötü düşünürsek başımıza hep kötülükler gelebilir, etrafımızda kötü insanlar türeyebilir. Bu sözler üzerine şunu diyebilirsiniz; ben kimseye kötülük düşünmedim ama benim başıma hep kötülük geldi ve bunların hiç birini ben istemedim..!

Rabbimiz Şura Suresi 30. ayette şöyle buyurmaktadır;

‘  Başınıza gelen herhangi bir musibet, kendi ellerinizle kazandıklarınız yüzündendir. Bununla beraber ALLAH (c.c.) yine de çoğunu affeder.’

Şimdi şunu da diyebilirsin;

Yeryüzünde bir çok masum öldürülmekte, çocuklar, hayvanlar katledilmektedir. Onların ne suçu, ne günahı var ki ? Haklısın! ancak bu konuda da Rabbimiz Bakara Suresi 155. Ayet-i Kerime’de ;

‘ Andolsun sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabredenlere müjdele…’ buyurmaktadır.

Nahl Suresi 61. Ayet-i Kerime’de ise;

‘’ Eğer ALLAH (c.c.) insanları zulümleri yüzünden hesaba çekecek olsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı mahluk bırakmazdı.’’ buyurmaktadır.

Rabbimizin bazı cezaları ahirete bırakmasında da bizim idrak edemeyeceğimiz bazı hikmetler vardır. Çünkü dünyadaki hiçbir azap, bir masumun katledilmesinin karşılığı olamaz ve o zalimler ebediyyen cehennemde yanacaklardır. Rabbimiz Adil-i Mutlaktır.

Konumuza tekrar dönecek olursak;

Bilim adamları diyorlar ki; ‘ İnsan, düşündüğü hariç hiçbir şey yaşayamaz!’ Her şey önce düşüncede başlamaktadır. Şu ana kadar yaşadıklarımız düşüncelerimizin sonucu, bundan sonra yaşayacaklarımız da düşüncelerimize bağlıdır. Bir insan için kötülük dilersek, bizim için de kötülük dileyecek insanlar olacaktır. Aynı zamanda bir insan için iyilik dilersek, bizim için de iyilik düşünenler bulunacaktır. Ben hep kendim için iyilik düşünüyorum ama yine de başıma kötü şeyler geliyor diyorsanız; orada dikkat etmemiz önemli bir nokta var!

Biz kendimiz için iyilik düşünürken, bir başkası için, onu kıskandığımız ya da sevmediğimiz için kötülüğünü isteyebiliyor, hatta bazen sosyal medyalarda hiç tanımadığımız ve konuyu bilmediğimiz halde bazı insanları acımasızca eleştirip hakaret edebiliyoruz ya..!  İşte orada karmaya sebebiyet veriyor, yani kul hakkına giriyoruz. Bu konuda da Rabbimiz bizi şiddetle uyarıyor Hümeze Suresi’nin ayetlerinde…

‘ İnsanları arkadan çekiştiren, kaş göz işaretiyle alay eden her kişinin vay haline..!

Onlar Hutame’ye atılacaklardır! Hutame’nin ne olduğunu sen ne bileceksin? O, yüreklere işleyen tutuşturulmuş ateşdir. Şüphesiz uzatılmış direkler arasında ( bağlı oldukları halde) ateş onların üzerine kapatılacaktır! ‘’

Rabbim hepimizi böylesi bir azaptan muhafaza eylesin…

Eğer bizler Hümeze Suresi’nde Rabbimizin buyurduklarını iyi idrak edip anlamış olsaydık, kimsenin aleyhinde konuşup alay edemezdik, öyle değil mi..?

Madem böyle bir döngü var,bu konuya bir de tersten bakalım…

Sen bir insan için güzel dileklerde bulunduğunda, senin içinde güzellikler oluşmaya ve güzel şeyler yaratılmaya başlanacaktır. Zira bu konuda Allah Rasulü Efendimiz (a.s.m);

“Bir Müslüman, yanında bulunmayan bir din kardeşi için dua ederse, mutlaka bir melek ona, aynı şeyler sana da verilsin, diye dua eder.” (Müslim, Zikir 86; Ebû Dâvûd, Vitir 29)

“Bir Müslümanın, yanında bulunmayan din kardeşine yapacağı dua kabul olunur. Bir kimse din kardeşine hayır dua ettikçe, yanında bulunan görevli bir melek ona, ‘Duan kabul olsun, aynı şeyler sana da verilsin.’ diye dua eder.” (Müslim, Zikir 87, 88; İbni Mâce, Menâsik 5)

Ve yine Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır;

“Bunlardan sonra gelenler şöyle derler: Rabbimiz! Bizi ve bizden önce gelip geçmiş imanlı kardeşlerimizi bağışla.” (Haşr Sûresi, 59/10)

“Hem kendinin, hem de mü’min erkeklerle mü’min kadınların günahlarının bağışlanmasını dile!” (Muhammed Sûresi, 47/19)

“Ey Rabbimiz! Hesabın görüleceği gün beni, anamı, babamı ve bütün mü’minleri bağışla!” (İbrâhim Sûresi, 14/41)

İşte böyle güzel yürekli insan, eğer bana bu satırlar yazdırıldıysa ve sen de bu satırları okuyorsan bir sebebi var. Karşılaşmamızın mutlaka bir nedeni var! Mutlu olmak istiyorsan;

Kainatta vuku bulan hiçbir şeyi yargılama, ayıplama, kınama, eleştirme, lanet okuma! Zalimlere merhamete gelmeleri için, mazlumlara da muhafaza olunmaları için tüm kalbinle kavlen ve fiilen dua et!  Neden mi? Çünkü, hayatta ne oluyorsa, olması gerektiği için oluyor ve sen şuan bu yazıyı okuyorsan, okuman ve bazı konularda uyanışa geçmen gerektiği için okuyorsun. Hayatta tesadüf diye bir şey yoktur! Her şeyde bir tevafuk; yani iki şeyin birbirine uygun şekilde denk gelmesi ve bunda da nice hikmetler vardır.

Şimdi eline kağıdı, kalemi al ve şu veciz sözü not alarak her gün kendine hatırlat lütfen!

‘’ Güzel gören, güzel düşünür,

Güzel düşünen de hayatından lezzet alır’’

 

Bundan sonraki hayatın hep güzelliklerle dopdolu olsun inşALLAH…

Dünyan da, ahiretinde CENNET OLSUN.

Selam ve dua ile…

 

Sümeyye Zeren /27.01.2019 / ANKARA

İnstagram: @sumeyyezerenofficial

Facebook: Sümeyye Zerenle Her Şey Güzel Olacak

İrtibat Tel: 0555 8941 555

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 6495 defa okunmuştur .

Son Yazılar